Prep scoreboard: Feb. 12 results, playoff schedules


BOYS BASKETBALL

San Diego Part Championships

OPEN DIVISION

Quarterfinals—Saturday

(eight) San Marcos (sixteen-9) vs. (1) Foothills Christian (20-5) at Cuyamaca School, 7 p.m.

(5) Vista (19-eight) at (four) Santa Fe Christian (19-7), 7 p.m.

(6) Poway (21-6) at (three) Torrey Pines (21-6), 7 p.m.

(7) Mission Bay (sixteen-eleven) at (2) St. Augustine (22-5), 7 p.m.

Semifinals—Feb. 20

Last—Feb. 23, 7:30 p.m., UCSD

DIVISION I

First Spherical—Wednesday

(sixteen) Canyon Crest (8-19) at (1) Cathedral Catholic (18-9), 7 p.m.

(9) Rancho Bernardo (14-12) at (eight) Christian (14-13), 7 p.m.

(12) Serra (12-15) at (5) El Camino (16-eleven), 7 p.m.

(13) Orange Glen (16-eleven) at (four) La Jolla Nation Day (sixteen-eleven), 7 p.m.

(14) Mission Hills (eight-19) at (three) Francis Parker (17-8), 7 p.m.

(11) La Jolla (10-17) at (6) Mater Dei Catholic (15-eleven), 7 p.m.

(10) Helix (17-10) at (7) La Costa Canyon (14-12), 7 p.m.

(15) Patrick Henry (four-23) at (2) Montgomery (24-three), 7 p.m.

Quarterfinals—Feb. sixteen

Semifinals—Feb. 19

Remaining—Feb. 22, eight p.m., UCSD

DIVISION II

First Spherical—Wednesday

(16) Grossmont (eleven-13) at (1) Rancho Buena Vista (24-3), 7 p.m.

(9) Army-Navy (10-16) at (8) Scripps Ranch (16-8), 7 p.m.

(12) Level Loma (16-9) at (5) Olympian (18-8), 7 p.m.

(thirteen) Lincoln (12-14) at (4) Bishop’s (17-10), 7 p.m.

(14) Oceanside (9-17) at (three) Carlsbad (21-6), 7 p.m.

(11) Otay Ranch (15-12) at (6) Mount Miguel (20-7), 7 p.m.

(10) Mira Mesa (sixteen-9) at (7) Escondido (17-10), 7 p.m.

(15) Bonita Vista (10-sixteen) at (2) Westview (20-7), 7 p.m.

Quarterfinals—Feb. sixteen

Semifinals—Feb. 20

Remaining—Feb. 23, 1 p.m., UCSD

DIVISION III

First Round—Wednesday

(sixteen) Santana (11-16) at (1) Sweetwater (21-6), 7 p.m.

(9) San Ysidro (18-9) at (8) Tri-Metropolis Christian (18-9), 7 p.m.

(12) Coronado (thirteen-14) at (5) College Metropolis (18-9), 7 p.m.

(13) Granite Hills (10-15) at (4) San Diego (17-8), 7 p.m.

(14) Hoover (6-21) at (three) Del Norte (16-10), 7 p.m.

(eleven) San Dieguito (10-17) at (6) Ramona (15-12), 7 p.m.

(10) Madison (15-12) at (7) Sage Creek (10-17), 7 p.m.

(15) EC Southwest (thirteen-13) at (2) Valhalla (24-3), 7 p.m.

Quarterfinals—Feb. 16

Semifinals—Feb. 19

Remaining—Feb. 21, 7:30 p.m., Mira Mesa High

DIVISION IV

Play-In Round—Monday’s late outcome

Calipatria 57, Vincent Memorial forty

First Spherical—Wednesday

(sixteen) Calipatria (eleven-15) at (1) SD Southwest (21-6), 7 p.m.

(9) Victory Christian (18-9) vs. (eight) El Capitan (13-thirteen) at Parkway Health club, 7 p.m.

(12) Escondido Charter (12-15) at (5) Imperial (17-9), 7 p.m.

(thirteen) Hilltop (8-19) at (4) O’Farrell (23-4), 7 p.m.

(14) Calvin Christian (10-9) at (three) Mission Vista (15-eleven), 7 p.m.

(eleven) SD High Tech (11-12) at (6) Pacific Ridge (17-10), 7 p.m.

(10) El Cajon Valley (10-14) at (7) Calexico (15-9), 7 p.m.

(15) Crawford (6-21) at (2) Mt. Carmel (12-thirteen), 7 p.m.

Quarterfinals—Feb. sixteen

Semifinals—Feb. 19

Remaining—Feb. 21, 7:30 p.m., Serra High

DIVISION V

Play-In Round—Monday’s late end result

Mar Vista 60, CV Studying Group 30

First Spherical—Wednesday

(1) San Diego Academy (21-4) bye

(9) Horizon…



Source link